pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta  |  english

REPORTÁŽE > hrad helfÅ¡týn  24. - 25. 7. 2004


nádraží Lipník n. Bečvou
nádraží Lipník n. Bečvou

Helfštýn seshora
Helfštýn seshora... (1)

hradby Helfštýna
...hradby (2)

pohled od cesty
... od cesty (3)


dvoudenní výlet jsme započali v Lipníku nad Bečvou, v městečku s celkem pěkným historickým jádrem. původně jsme měli přijet vlakem jako ostatní členové výpravy, nakonec jsme ale zvolili jiný dopravní prostředek (a to auto). nicméně místo srazu jsme dodrželi a na nádraží počkali. zpočátku nás trošičku mrzelo, že z tolika ohlášených lidí nakonec dorazilo poměrně málo; tento pocit nás však zanedlouho přešel. organizovat velkou 'tlupu' lidí, to není jen tak, a tak nám tato komorní sestava nadmíru vyhovovala.
dopoledne jsme si prohlédli centrum Lipníku, poobědvali v místní restauraci – byli jsme vděční, že byla aspoň jedna (jediná) otevřena a následně s  plnými žaludky jsme se vypravili každý po svém na Helfštýn. abych byl konkrétní, jen jeden odvážlivec si troufl na ten nepěkně vypadající kopec na kole, zbytek zvolil pohodlnější způsob cestování – osobním automobilem. autíčko jsme zaparkovali kousíček pod hradem a dál pokračovali společně.
taky nám nádherně vyšlo počasí: pro celou republiku byly hlášeny bouřky a deště (a to bereme jako důvod nízké návštěvnosti), ale kdo si umí vybrat... nespadla ani kapka a k tomu bylo tak příjemně teplo, žádné parno. děkujeme!

hrad Helfštýn, no v současné době spíš zřícenina, je jedním z největších hradních komplexů v Evropě. má celkem čtyři různě velká nádvoří – každý z jeho obyvatelů (mezi nájemníky patřil pro zajímavost např. Petr Vok) nechal vystavět jedno. za nynější stav hradu může habsburský císař, který jej nechal nejdřív zbourat a poté znovu opravit, jenže už to chudák za své vlády nestihl :)

na Helfštýně se pravidelně konají slavnosti železa zvané Hefaiston. jedná se o sjezd uměleckých kovářů z celé Evropy. kromě toho se v místní kovárně tluče do horkého kovu prakticky po celý rok. některé hotové výrobky jsou vystaveny v areálu – buď navolno pod širým nebem nebo v galerii.

hrad jsme si prohlédli nejdříve sami (je volně přístupný veřejnosti, tedy po zaplacení vstupného) a pak ještě jednou s průvodkyní, která nám prozradila další pikantnosti z historie: např. že tam místo Bílé paní mají paní Zelenou, protože kdysi jedna slečna skočila z věže do jezírka se stojatou vodou a poté vylezla coby zelený duch; nebo o kouzelné zdi, kterou když člověk pohladí a přitom si něco přeje, má zaručeno splnění přání do roka a do dne – ovšem je-li to člověk nečestný, ruka mu zezelená.
nejvíc nás asi pobavilo pojmenování středověké toalety. byla připevněná na stěně zvenku a ústila přimo do příkopu. vtipně se jí říkalo 'výsernice'...

houslista
houslista
INRI
ukřižovaný kristus
tyranosaurus
tyranosaurus
homo sapiens
homo sapiens
díla uměleckých kovářů

s pokročilým odpolednem jsme začali hledat místečko na přespání. dohoda zněla, že to bude někde v přírodě, pod stanem. nakonec dobře, že nás bylo tolik kolik bylo, alespoň nám stačily kapacitně přístřešky. našli jsme si pěkné místečko u lesíka, kousek od zaparkovaného auta, měkká tráva – ideální místo pro stanování – jen kdyby to nebyla chráněná krajinná oblast a správce nás odtamtud s téměř postaveným táborem nevyhnal! jsme přece jenom lidé chybující a navíc česky mluvíví, tož domluvili jsme se a pán nás mile přeposlal na místo k tomu určené. tam už se nám podařilo zabydlit úspěšně :) ráno jsme si všimli, že krom nás zde měla postavené stany ještě nějaká rodinka, ale ani nevím, kdy přijeli... a když mluvím o ránu, noc byla parádní – příjemně vlahá, stan dobře těsnil, takže do něj netekla ani voda ani nelétal či nelozil hmyz a byli jsme tři kluci ve stanu. co vám má povídat! no, i když žádný med to spaní taky nebylo. po ránu jsme byli všichni polámaní – inu spaní na tvrdé zemi, když na to někdo není zvyklý a navíc v iglů pro dva ve třech, to už se projeví.

výlet jsme zakončili v Teplicích n. Bečvou. takové malé lázeňské město, kde se v neděli nedělo nic, snad jen dechovka vyhrávala... původně jsme se chtěli jít podívat do tamějších aragonitových jeskyní, ale po rekonstrukci po povodních jsou opět zavřené – důvod? nevím. a docela mě to naštvalo, protože jsou opravdu pěkné.
poobědvali jsme a rozjeli se na všechny světové strany každý ku domovu, plný zážitků ze dvou příjemně strávených dnů. akce se opravdu vydařila!!

informace na internetu  :::   mapa okolí

admin hanyz7     |     © 2004-2020    |       rss     |     Ušáček Radim     |         |     optimalizace PageRank.cz     |